7 jedál a nápojov, ktoré vám pomôžu pri dehydratácii

Pocit smädu už každý z nás pravdepodobne zažil. Ide o prvý signál dehydratácie, kedy telo hlási nedostatok tekutín. Následkom toho môže dochádzať k bolestiam hlavy, únave či svalovým kŕčom. Pocit smädu sa navyše postupne znižuje vekom. Je preto potrebné, predovšetkým u starších ľudí, neustále myslieť na dostatočný príjem tekutín. Samozrejme nemusí ísť len o čistú vodu. Ktoré nápoje a jedlá vám pomôžu dostatočne hydratovať organizmus?

shutterstock_14044333

Zázračná kokosová voda

Kokosová voda je osviežujúcim nápojom, ktorý vám dodá viac než len potrebnú vodu. Vďaka svojmu zloženiu je bohatým zdrojom draslíka a minerálnych látok, a zároveň pomáha pri detoxikácii organizmu. Okrem toho si ju obľúbite aj pre jej nízky obsah tuku a sacharidov. Zároveň znižuje krvný tlak a pomáha predchádzať tvorbe obličkových kameňov.  Ak držíte diétu, je rozhodne ideálnou voľbou pre spestrenie pitného režimu.

Lahodné vývary a polievky

Áno, aj tie sa počítajú do vášho pitného režimu. Vývary z kostí sú navyše zdrojom kolagénu, ktorý je dôležitý pre zdravé kĺby a pridaná zelenina je zdrojom ďalších potrebných živín a vitamínov. Ak máte problém s dodržiavaním pitného režimu, číre polievky vám v tom ľahko pomôžu.

Tip: polievkou si zvýšite príjem tekutín. Ak však do nej pridáte nízkokalorické konjakové rezance Slim Pasta, dostanete do tela rozpustnú vlákninu glukomanan, ktorá vás dostatočne zasýti a váš kalorický príjem bude minimálny.   

Červená dyňa (melón)

Ovocie a zelenina sú všeobecne skvelou voľbou na udržanie hydratácie organizmu. Dyňa obsahuje približne 92 % vody, okrem toho aj vitamíny A, C, B6 či draslík. Jej výhodou je zároveň fakt, že zasýti a obsahuje málo kalórií (cca 150 kcal na 500 g dyne).

Tip: konzumácia studenej dyne pomáha predovšetkým pri dehydratácii spôsobenej teplom, ale aj k rýchlemu ochladeniu organizmu.

Gazpacho

Obľúbená, pôvodom španielska, polievka sa podáva predovšetkým počas letných mesiacov. Nevarí sa a konzumuje sa studená. Jej základom je surová zelenina, predovšetkým paradajky a uhorky. Paradajky obsahujú až 94 % vody, takže sú osviežujúcou potravinou počas horúcich letných dní. Navyše vás aj hydratujú.

Smoothies

Základom smoothies býva väčšinou mlieko, džús alebo nesladený ľadový čaj v kombinácii s rozmixovanou zeleninou či ovocím. Obľúbený  nápoj sa tak vďaka pridaným ingredienciám, ako sú vločky, jogurt alebo nízkokalorické konjakové prílohy, razom stane aj výdatnou desiatou plnou vitamínov. Organizmus hydratuje a zasýti zároveň.

Tip: inšpirujte sa receptami na lahodné smoothies s kojakovými prílohami, vďaka ktorým budete veľmi ľahko zasýtení a kalórie udržíte na uzde.

Mlieko

Aj mlieko obsahuje zhruba 86 % vody. Okrem toho dodá telu potrebné bielkoviny, sacharidy, tuk, ale napríklad aj vápnik a horčík. Mlieko je vhodnou možnosťou, ako hydratovať organizmus, ak cítite nevoľnosť či nechuť k jedlu. Pri prehriatí organizmu je ideálne ho piť studené.

Tzatziki

Vedeli ste, že tento obľúbený grécky dip je zároveň príjemnou a chutnou voľbou pre hydratáciu organizmu? Jeho základom sú jogurt s uhorkou, čo sú potraviny bohaté na vodu. Tzatziki dip je častou prílohou k mäsu, avšak konzumovať sa dá aj samostatne, napríklad len s nakrájanou zeleninou.