Ako si užiť Vianoce bez obáv, že priberiete? My vieme, ako na to!

Vianočné sviatky sa blížia a s nimi aj dni voľna bez pohybu, ktoré trávime pri rozprávkach v televízore. Odpočívame medzi taniermi plnými rôznych pochúťok a vianočného pečiva. Je to každý rok rovnaké – potom v januári precitneme a zistíme, že kilá išli smerom hore. Vtedy začneme riešiť spôsob, ako ich zhodiť. Vrháme sa na do nezmyselných diét, trápime svoje telá nárazovými tréningami v posilňovniach, ale väčšinou pri tom aj tak nevydržíme. Ako predísť celému tomuto utrpeniu vám poradí náš ambasádor, kulturista a fitness tréner Dominik Trkan.

_DSC7846

Dominik, ako zvyčajne tráviš Vianoce? Budú tie tohtoročné iné?

Vianoce trávim veľmi podobne, ako každý iný človek, čo znamená s rodinou a v pohodlí domova. Jediné, čomu sa vyhýbam sú rozprávky. Aj keď to k Vianociam patrí a všetci ich milujú, ja tie klasické rozprávky veľmi nemusím ☺ Videl som ich všetky toľkokrát, že ma už nelákajú. Naopak si rád počas sviatkov chodím zacvičiť. To, že sú sviatky, pre mňa neznamená obrátiť svoj životný štýl o 360°. Pre mňa Vianoce predstavujú predovšetkým čas, ktorý strávim s rodinou.

Takže sa vlastne udržuješ stále vo forme. Vianoce pre teba neznamenajú žiadnu výnimku a zmeny v dennom režime?

Snažím sa to veľmi nemeniť. To platí pri strave i pohybe. Samozrejme to aj o tom, v akej fáze sa nachádzam. Vzhľadom na to, že robím kulturistiku súťažne, záleží na tom, či sa práve pripravujem na súťaž. Ak áno, mám striktnú diétu a v jedle nepovolím za žiadnych okolností, ani počas sviatkov. Odpočinok mám síce počas sviatku pomenej, ale to neznamená, že netrénujem. Tréning nesmie chýbať, pretože ma nabíja a cítim sa po ňom celý deň skvelo.

Ako vyzerá tvoj jedálniček počas sviatkov? Ješ vôbec vianočné pečivo?

Môj jedálniček je skladbou celoročne veľmi podobný. Väčšinou sa mení len gramáž potravín, podľa toho, v akej fáze sa nachádzam – či potrebujem pribrať alebo schudnúť. Momentálne vážim približne 113 kg. Aby som si to udržal, musím jesť veľa jedla. Tým, že jem toľko veľkých porcií jedla za deň, nemám väčšinou chuť jesť niečo navyše. Naopak, niekedy by som si radšej dal od jedla pauzu. Tak či tak nebudem tvrdiť, že si pečivo nedoprajem. To áno, ale v menšom množstve. Som skôr mäsosaurus ☺

Dominik, máš nejaký zaručený „recept“, ako prejsť prichádzajúcimi sviatkami a udržať sa vo forme, alebo ich aspoň moc nepocítiť na váhe?

To je veľmi jednoduché. Ale iba v prípade, ak po celý rok dodržiavate pomer 80:20. To znamená 80 % zdravej vyváženej stravy a zvyšných 20 % si ponecháte na menej zdravé a kalorickejšie jedlá. Ak počas sviatkov tento pomer trošku nabúrate tým, že si doprajete viac dobrôt, ako je zvykom, telo nebude reagovať ihneď nadmerným priberaním. A ak áno, ide väčšinou o vodu v tele a po návrate do zabehnutého režimu 80:20, sa telo za pár dní dá znovu do poriadku. Ak taký režim bežne nedodržiavate, môže vám táto rovnica pomôcť aspoň na budúci rok.

_DSC3178

Dobre, to znie ako plán. Na budúci rok už budeme vedieť, ako na to. Ale čo ak sme tento pomer počas roka nedodržiavali? Je aj napriek tomu možné sa počas sviatkov udržať vo forme a nepribrať?

Ak sa budete chcieť vyvarovať akýmkoľvek váhovým výkyvom, poviem vám to, čo je všeobecne známe – snažte sa obmedziť príjem kalórií, sacharidov a tukov na minimum. Počas sviatkov to môžete dosiahnuť vyváženou kombináciou jedál, ktoré sú ľahšie a následne si dopriať nejakú tú kalorickejšiu dobrotu – ako je vianočné pečivo. Ďalšou možnosťou je náhrada tučných a sladkých jedál nízkokalorickým variantom. Videl som, že ste teraz webe Slim Pasty dávali recept na nízkokalorické nátierky na jednohubky – to je presne ten variant jedla, ktoré môžete maškrtiť úplne bez obáv. Je to vlastne na rovnakej báze, ako keď zaradíte do jedálnička Slim Pastu – vďaka tomu, že je nízkokalorická a nízkosacharidová, vznikne vo vašom jedálničku kalorický deficit, ktorý môžete počas krátkeho sviatočného obdobia využiť a vynahradiť si ho „neresťami“. Preto budete mať v jedálničku nízkokalorické aj kalorickejšie jedlá – budete mať teda vyvážený celkový príjem kalórií.

Teraz už je veľa dostupných receptov, ktoré ponúkajú návody, ako si pripraviť nízkokalorické vianočné pečivo, nízkokalorický zemiakový šalát, alebo rôzne varianty v čom obaliť vianočného kapra. Nájdite si chvíľku a vyhľadajte si tieto recepty. S nimi určite nebudete mať zo sviatočných pokrmov výčitky. Samozrejme k tomu všetkému odporúčam pohyb. Zájdite si aj počas sviatkov aspoň raz denne na dlhšiu prechádzku, ktorá urobí dobre nielen vášmu telu, ale pohladí aj dušu. Ak ste aktívnejší, doprajte si beh, alebo si zacvičte doma. Môžete to poňať ako zábavu a zapojiť celú rodinu.

Ak dodržíte vyššie uvedené, nemali by ste sa v januári zhroziť nad ručičkou vašej váhy.

Dominik, poskytuješ služby aj online formou, ak by chceli čitatelia využiť tvoje služby, prípadne by potrebovali poradiť?

Áno, to je určite možné. Keby ma chceli čitatelia stretnúť osobne, trénujem vo fitness centre Fit UP! v Obchodnom centre Černý Most v Prahe.

Na záver nám povedz, čo ťa primälo k tomu, aby si sa stal ambasádorom značky Slim Pasta?

To je jednoduché, videl som v tejto spolupráci zmysel. Myslím si, že také potraviny, ako je Slim Pasta, môžu ľuďom veľmi zjednodušiť cestu k ich vysnenej postave a lepšiemu zdraviu. Ľudia majú radi cestoviny a v prípade Slim Pasty si môžu dopriať v neobmedzenom množstve. Nemusia mať strach, že priberú kilá navyše. Príprava Slim Pasty je veľmi rýchla a jednoduchá, takže sa už nikto nemôže vyhovárať, že nemá čas na varenie. Slim Pasta obsahuje cennú vlákninu glukomanán, ktorá pomáha znížiť hladinu cholesterolu v krvi a taktiež efektívne podporuje chudnutie. Stačí prijať denne 3 gramy glukomanánu, čo obsahuje jedno balenie Slim Pasty bez nálevu a efekt sa zaručene dostaví. Navyše je Slim Pasta prírodné probiotikum. Toto veľmi rád podporím.

Skvelé, veľmi pekne ti ďakujeme za rozhovor a za všetky cenné rady :) Je niečo, čo by si chcel našim čitateľom odkázať?

Ja taktiež ďakujem za rozhovor a dúfam, že moje odporúčania pomôžu - držím všetkým palce :) Určite by som chcel pozdraviť všetkých čitateľov a popriať im krásne sviatky, aby ich prežili v pokoji, pohode, a hlavne v zdraví.