Glukomanan, vítaný pomocník pri chudnutí

Na trhu existuje nespočetné množstvo doplnkov na chudnutie, ktoré vám „zaručene“ pomôžu vo vašej snahe znížiť hmotnosť. Niekedy môže byť ťažké sa v nich zorientovať, a hlavne dôverovať ich účinkom. Ak sa teda rozhodnete takéto doplnky do svojho jedálnička zaradiť, najskôr si zistite o výrobku čo najviac dostupných informácií z dôveryhodných zdrojov. Jedným z týchto ospevovaných pomocníkov je prírodná vláknina glukomanan, na ktorú sme sa v tomto článku zamerali. Ak chcete chudnúť múdro a bez zbytočného hladovania, zbystrite pozornosť. 

Čo je glukomanan?

Glukomanan je prírodná, vo vode rozpustná, vláknina. Získava sa z koreňov rastliny konjak, ktorá rastie v ázijských pohoriach. Vďaka tomu, že sa konjak pestuje v nadmorských výškach, neobsahuje žiadne toxíny. Koreň tejto rastliny obsahuje 40 % glukomananu. Vyrába sa z neho konjaková múka, ktorá sa používa v potravinárstve. Glukomanan má pozitívny vplyv na celkové zdravie. Najväčšiu pozornosť si však získal ako doplnok pri chudnutí. 

Konjac (1)

Ako pomáha glukomanan pri chudnutí?

Štúdia z roku 2017 potvrdila, že vláknina glukomanan aktívne prispieva k zníženiu hmotnosti. Chudnúť začnete vo chvíli, keď užívate 3 gramy glukomananu denne. Tieto výsledky potvrdili aj ďalšie štúdie. V jednej z nich prebehlo testovanie na dvadsiatich obéznych ľuďoch, ktorým bol glukomanan podávaný denne, aby sa dokázalo, či dôjde k úbytku ich hmotnosti. Za 8 týždňov ich váha v priemere klesla o 2,5 kg, a to bez zmeny bežnom stravovaní.

„Kalorická hodnota glukomananu je pre organizmus veľmi nízka, preto je vo veľkej miere využívaný pri redukčných diétach, nadváhe a obezite. Pri rozpustnej vláknine je bežné, že vstrebáva vodu a zväčšuje svoj objem, ale glukomanan má tieto účinky až extrémne silné.  Je totiž schopný napučať až na úctyhodný 50-násobok svojej pôvodnej hmotnosti. Vďaka tomu vyvoláva, aj napriek zanedbateľnému energetického obsahu, zreteľný pocit sýtosti v žalúdku a potlačuje hlad,“ vysvetľuje výživová poradkyňa Monika Rychlovská Tělupilová. 

Enzýmy v našom tráviacom trakte ho nedokážu rozložiť, preto telom prejde v takmer nezmenenej forme. Detoxikuje tráviaci trakt, a zároveň „kŕmi“ priateľské baktérie v črevách, čím podporuje črevnú mikroflóru. Glukomanan má nielen priaznivý vplyv na chudnutie, ale zároveň znižuje cholesterol a pozitívne ovplyvňuje vstrebávanie cukrov a tukov v krvi.

shutterstock_1151375240 (1)

Slim Pasta - dokonalý zdroj glukomananu 

Predstavte si, že konzumujete, a zároveň pritom chudnete. Máte pocit, že ide o sci-fi? Nie, nejde. Bohaté množstvo glukomananu totiž nájdete v cestovinách – ale len v tých konjakových. Tie sú najlepším zdrojom príjmu glukomananu. Sú známe už po stáročia ako bežný pokrm v Ázii. Teraz sa stali hitom aj na Slovensku pod názvom Slim Pasta. 

Nízkokalorické konjakové prílohy Slim Pasta sú vyrobené spojením ovsenej vlákniny a múky z rastliny konjak. Obsahujú 3 gramy glukomananu na 100 gramov, čo je dávka, ktorú potrebujete denne zjesť, aby ste začali chudnúť. Navyše majú tieto prílohy iba 9 kalórií na 100 gramov. To je o 94 % menej kalórií, ako majú bežné cestoviny či ryža. Sú úplne bez sacharidov, lepku, laktózy, cukru a tuku. Vďaka týmto prílohám si môžete dopriať zdravé a chutné jedlá pripravené na stovky spôsobov. Zároveň telu dodávate vlákninu, ktorá pomáha pri chudnutí.  

Mali by ste glukomanan vyskúšať?

Podľa overených informácií a podložených odborných štúdií je glukomanan účinným doplnkom pri chudnutí. Takže ak chcete chudnúť, určite ho odporúčame. Rovnako ako pri akejkoľvek stratégii chudnutia, najdôležitejšia je trvalá zmena životného štýlu. Glukomanan vám ju môže uľahčiť. Nezabúdajte však, že všetky metódy chudnutia fungujú najlepšie v kombinácii s pohybom. Začnite už dnes!