Prečo je dôležité usilovať sa o zdravú hmotnosť?

Tou najsilnejšou motiváciou je siahnuť si na vysnívanú hmotnosť a nasúkať sa do obľúbených nohavíc, alebo šiat, ktoré sme nosili kedysi dávno. S ideálnou váhou však prichádzajú omnoho zásadnejšie benefity, a teda tie, ktoré majú priamu súvislosť s našim zdravotným stavom. Niekoľko kíl navyše vás môže nasmerovať k vzniku civilizačných chorôb a zdravotných komplikácií. Obezita môže skrátiť život až o desať rokov.

Už nejaký ten piatok pozorujete, že úspešne priberáte každý rok aspoň o 3 až 7 kilogramov? Stačí len spočítať, o koľko navyše budete vážiť za päť rokov. Pokiaľ vaša váha konštantne narastá, rozhodne sa tomu nechcete len prizerať.

Získate sebavedomie a lepší pocit zo svojho ja
Samozrejme, že radi by ste sa mali mať bez ohľadu na číslo, ktoré vám ukazuje vaša digitálna váha. Avšak s výraznou nadváhou či obezitou idú často ruka v ruke väčšie či menšie komplexy. Nákupy oblečenia si užijete omnoho viac. Na čo siahnete, to vám bude sedieť. Navyše si do sýtosti užijete nosenie sukní aj šiat bez nepríjemného a bolestivého trenia stehien.

Získate náskok pred bolesťami chrbta a kĺbov
Ochabnuté brušné svalstvo nepredstavuje ideálnu oporu pre bedrový aparát a tak často dochádza k preťaženiu. Kilá navyše sú záťažou nielen pre kĺby, ale tiež pre chrbticu. Zvýšená koncentrácia kyseliny močovej vedie k ukladaniu drobných kryštálikov nielen do kĺbov, ale aj do mäkkých tkanív a následkom je všadeprítomná bolesť a tiež opuch.

Budete plodnejší
Nadbytočný tuk vedie k poruchám reprodukčného systému a k zvýšenej tvorbe estrogénu. Ženy sa preto stretávajú s poruchami menštruačného cyklu a chýbajúcou ovuláciou. V prípade tehotenstva je obéznym matkám často diagnostikovaná tehotenská cukrovka.

Užijete si sex
Tiež v posteli nadváha zväzuje a brzdí nielen výsledný prežitok, ale tiež milostný apetít. Nehovoriac o tom, že pocit príťažlivosti so stúpajúcou váhou sa blíži k bodu mrazu.


Tým, ale zoznam benefitov rozhodne nekončí. Aké sú tie ďalšie?
- Znížite krvný cukor, cholesterol a znížite krvný tlak
- Nebudú vás trápiť nevzhľadné kŕčové žily
- Vaše srdce bude tĺcť bez nadbytočnej záťaže a cievy sa nebudú zanášať tukom. Znížite tým riziko infarktu.
- Vaša pleť bude pôsobiť vitálnejšie a mladším dojmom, už žiadna prebytočná mastnota, rozšírené póry a nezdravá farba.

Vďaka týmto tipom konečne schudnete!
- Pite neperlivé a nesladené tekutiny.
- Zredukujte pomer nezdravých sacharidov. Varte zdravé jedlá s kvalitnými bielkovinami a ľahkou prílohu. Skvelé sú nízkosacharidové cestovinové alternatívy. Hlavný chod kombinujte s hromadou zeleniny.
- Ovocie si doprajte ráno a skôr v doobedňajších hodinách.
- Stravujte sa pravidelne, nezabúdajte na desiaty medzi jedlami.
- Dostatočne spite, nech nemusíte chýbajúcu energiu nahradzovať kalorickými dobrotami alebo nezdravými energetickými drinkami.

 

Lenka Zelnitiusová
Autorka článku

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie