Prečo je dôležité usilovať sa o zdravú hmotnosť?

Tou najsilnejšou motiváciou je siahnuť si na vysnívanú hmotnosť a nasúkať sa do obľúbených nohavíc, alebo šiat, ktoré sme nosili kedysi dávno. S ideálnou váhou však prichádzajú omnoho zásadnejšie benefity, a teda tie, ktoré majú priamu súvislosť s našim zdravotným stavom. Niekoľko kíl navyše vás môže nasmerovať k vzniku civilizačných chorôb a zdravotných komplikácií. Obezita môže skrátiť život až o desať rokov.

Už nejaký ten piatok pozorujete, že úspešne priberáte každý rok aspoň o 3 až 7 kilogramov? Stačí len spočítať, o koľko navyše budete vážiť za päť rokov. Pokiaľ vaša váha konštantne narastá, rozhodne sa tomu nechcete len prizerať.

Získate sebavedomie a lepší pocit zo svojho ja
Samozrejme, že radi by ste sa mali mať bez ohľadu na číslo, ktoré vám ukazuje vaša digitálna váha. Avšak s výraznou nadváhou či obezitou idú často ruka v ruke väčšie či menšie komplexy. Nákupy oblečenia si užijete omnoho viac. Na čo siahnete, to vám bude sedieť. Navyše si do sýtosti užijete nosenie sukní aj šiat bez nepríjemného a bolestivého trenia stehien.

Získate náskok pred bolesťami chrbta a kĺbov
Ochabnuté brušné svalstvo nepredstavuje ideálnu oporu pre bedrový aparát a tak často dochádza k preťaženiu. Kilá navyše sú záťažou nielen pre kĺby, ale tiež pre chrbticu. Zvýšená koncentrácia kyseliny močovej vedie k ukladaniu drobných kryštálikov nielen do kĺbov, ale aj do mäkkých tkanív a následkom je všadeprítomná bolesť a tiež opuch.

Budete plodnejší
Nadbytočný tuk vedie k poruchám reprodukčného systému a k zvýšenej tvorbe estrogénu. Ženy sa preto stretávajú s poruchami menštruačného cyklu a chýbajúcou ovuláciou. V prípade tehotenstva je obéznym matkám často diagnostikovaná tehotenská cukrovka.

Užijete si sex
Tiež v posteli nadváha zväzuje a brzdí nielen výsledný prežitok, ale tiež milostný apetít. Nehovoriac o tom, že pocit príťažlivosti so stúpajúcou váhou sa blíži k bodu mrazu.


Tým, ale zoznam benefitov rozhodne nekončí. Aké sú tie ďalšie?
- Znížite krvný cukor, cholesterol a znížite krvný tlak
- Nebudú vás trápiť nevzhľadné kŕčové žily
- Vaše srdce bude tĺcť bez nadbytočnej záťaže a cievy sa nebudú zanášať tukom. Znížite tým riziko infarktu.
- Vaša pleť bude pôsobiť vitálnejšie a mladším dojmom, už žiadna prebytočná mastnota, rozšírené póry a nezdravá farba.

Vďaka týmto tipom konečne schudnete!
- Pite neperlivé a nesladené tekutiny.
- Zredukujte pomer nezdravých sacharidov. Varte zdravé jedlá s kvalitnými bielkovinami a ľahkou prílohu. Skvelé sú nízkosacharidové cestovinové alternatívy. Hlavný chod kombinujte s hromadou zeleniny.
- Ovocie si doprajte ráno a skôr v doobedňajších hodinách.
- Stravujte sa pravidelne, nezabúdajte na desiaty medzi jedlami.
- Dostatočne spite, nech nemusíte chýbajúcu energiu nahradzovať kalorickými dobrotami alebo nezdravými energetickými drinkami.

 

Lenka Zelnitiusová
Autorka článku