Príručka novodobého bojovníka s nadváhou

Výskumy uvádzajú, že 50 % žien počas šiestich mesiacov dokáže získať späť akúkoľvek váhu, ktorú sa im podarilo zhodiť. Mnoho z nás držalo diétu už toľkokrát, že to ani nie sme schopné spočítať. Aj z tohto dôvodu je ľahké tomuto faktu uveriť. Máme pre vás niekoľko nových zbraní v boji proti tukovým zásobám, ktoré vám určite pri redukcii váhy prídu vhod alebo vám aspoň pomôžu dať si pozor na určité veci. 

shutterstock_1784419907 (1)

Zaraďte vitamín D

Vitamín D zvyšuje účinnosť leptínu, hormónu ktorý signalizuje mozgu, že ste sýti. Vitamín môžete získať z potravín ako sú vajcia, huby, ryby ale aj syry, ovsené vločky a iné potraviny, do ktorých sa vitamín D pridáva. Ak však chcete telu zabezpečiť dostatočné množstvo „déčka“, skúste užívať doplnok stravy s vitamínom D3, ktorý vám pomôže dostať do tela jeho potrebné množstvo. 

Sociálny tlak 

Vaši priatelia pripravili výborne vyzerajúci dezert, ale vy si ho nechcete dať, lebo držíte diétu a ste pevne rozhodnutí. Bojíte sa však, aby sa hostiteľ neurazil. Sociálny tlak vám vo väčšine prípadov nedovolí dezert odmietnuť. Je preukázané, že ženy dosahujú o niečo vyššie skóre v potrebách potešiť ľudí, ako muži. Jednoducho preto, že muži sú vychovaní k asertivite, kým ženy k tomu, aby si viac vážili vzťahov a v zásade boli milšie. Keď budete voči priateľom alebo rodine zdvorilí, určite vás vo vašej snahe podporia. 

pexels-andrea-piacquadio-3768146 (1)

Kompenzácia 

Kompenzovanie druh správania sa, ku ktorému v procese chudnutia môže dochádzať vo chvíli, keď máte pocit, že ste si zaslúžili „právo dopriať si“ za všetku tú drinu, keď ste poctivo jedli nízkokalorické pokrmy, denne cvičili a prerušili konzumáciu alkoholu. Väčšinou tak môžete mať tendencie uchyľovať sa k tejto „kompenzácii“ za to, že ste to všetko zvládli. Ak naozaj chcete dosiahnuť svoj cieľ, vydržte! Rozpoznajte včas tento pocit, zažeňte ho a myslite na posilnenie vašej disciplíny, sebaovládanie a bdelosť voči akémukoľvek takémuto nutkaniu.

Žujte

Keď jete rýchlo a každé sústo požujete len niekoľkokrát, spotrebujete viac jedla, než si uvedomujete. Je preukázané, že ľudia, ktorí žujú každé sústo 40 krát, jedli takmer o 12 % menej ako tí, ktorí žuli len 15 krát. Žuvanie taktiež spôsobuje, že váš organizmus produkuje menej hormónu, ktorý zvyšuje chuť na jedlo a naopak viac peptidových hormónov, ktoré potláčajú hlad. Čím dôkladnejšie rozžujete jedlo, tým rýchlejšie uvoľníte živiny do krvi a dáte svojmu mozgu čas na uvedomenie si vlastnej nasýtenosti. 

Prekabáťte chuť na jedlo – všímavý odpor

Túžba po kalorickom jedle môže vyvolávať podobné pocity, ktoré zažívajú narkomani, a to jednoducho vďaka uvoľňovaniu chemických látok v našom organizme. Preto je ťažké odolať lákadlám v podobe tučných, sladkých a nezdravých jedál. Ak na vás prichádza nutkavá potreba zamaškrtiť si na niečom, čo vašej diéte rozhodne nepomôže, vyskúšajte techniku nazývanú „všímavý odpor“. Táto technika je založená na tom, že sa pevne sústredíte na dlhodobejšie výhody vášho zdravého jedálnička. Netrápte sa tým, že si teraz nedáte vyprážaný rezeň s hranolkami alebo nugátovú tortičku. Myslite na len a len na vytúžený výsledok, na ktorom už nejaký čas usilovne pracujete a nepovoľte! Posilňujete svoju pevnú vôľuneuhýbajte z vašej cesty za štíhlou postavou. Týmto cieleným tréningom by ste logicky mali oslabiť potrebu zjesť jedlo, ktoré nekorešponduje s vaším diétnym režimom. Ak budete jesť počas dňa ovocie, zeleninu, nízkotučné jogurty, celozrnný chlieb a dostatok bielkovín, udržíte si hladinu glukózy a s tým aj dobrý pocit z prísunu energie zo zdravého jedla

Osud neurčuje vašu hmotnosť

Cvičením a zdravým stravovaním môžete poraziť aj vašu genetiku – myslite na to. Bez ohľadu na to, aká je vaša rodinná anamnéza v rámci obezity. Ak sa pustíte do zdravého jedálnička a pravidelného cvičenia, úspech sa rozhodne dostaví. Zabudnite na to, že ste zdedili postavu po babičke a bez predsudkov začnite pracovať na svojom novom ja – TERAZ!