8 tipov na regeneráciu tela a mysle

Jar je síce v plnom prúde, ale na vás možno až teraz doľahla každoročná jarná únava. Jej prejavy sú rôzne, malátnosť či bolesti hlavy môžu viesť až k dočasnému fyzickému či psychickému vyčerpaniu. Po dlhej zime sa telo prebúdza k životu a je potrebné ho pomaly pripraviť na väčší prísun slnečných lúčov a dodať mu dostatok energie. Jarná únava navyše nie je úkazom modernej doby, ako sa mnohí domnievajú. Naopak, je stará ako ľudstvo samo. Ako si s ňou ľahko poradiť? Výber tých najosvedčenejších možností sme pre vás zostavili s fitness trénerom a výživovou poradkyňou. 

shutterstock_1690430230 (1)

1. Spánok nad zlato

Kvalitný spánok má zásadný vplyv na zdravie, fyzické či psychické, rovnako ako aj na našu celkovú výkonnosť. „Ideálne by mal človek spať cez noc v priemere sedem až osem hodín. Nedostatok spánku oslabuje imunitný systém a zvyšuje hladinu kortizolu v krvi – neslávne známeho hormónu, ktorého následkom je únava, vysoký krvný tlak a časom aj obezita“, vysvetľuje osobný tréner a ambasádor Slim Pasty, Dominik Trkan

2. Jarné saunovanie

Súčasná situácia saunovaniu príliš nenahráva, ale majte na pamäti, že ide o aktivitu, ktorá má pozitívny vplyv na činnosť srdca, uvoľnenie dýchacích ciest, a navyše dokáže zmierniť natiahnutie svalov či uľaviť od bolesti kĺbov. Telo sa v saune okysličuje, rozširujú sa cievy, čím dochádza k lepšiemu prekrveniu končatín. Vďaka výraznému poteniu sú z tela vylučované aj toxické látky, takže hneď ako to pôjde, neváhajte a vyrazte do sauny. 

3. Čas na masáž

Druhov masáží, ktoré môžete vyskúšať, existuje množstvo. Mechanickým pôsobením na sval dochádza k uvoľneniu tepelnej energie, čo spôsobuje lokálne prekrvenie kože a svalov. Prekrvenie podporuje odplavovanie škodlivých látok zo svalov cez kožu von z tela. Svaly sa preto po masáži stávajú pružnejšími a odolnejšími. 

4. Zdravotná prechádzka

Pohyb na čerstvom vzduchu je liekom na všetko. Naordinujte si dlhšiu prechádzku v svižnom tempe na každé nedeľné popoludnie so svojím partnerom, kamarátkou, rodičmi alebo sa prejdite napríklad so psom. V tempe a na vzduchu sa pokožka krásne prekrví, a ak ide o bolesť hlavy, ktorá sa často objavuje ako dôsledok preťaženia a únavy, na konci prechádzky pravdepodobne zmizne. Dlhšiu prechádzku je vhodné zaradiť aj počas dní, kedy sa nechystáte do posilňovne. Svaly si odpočinú, prirodzene sa zregenerujú a pripravia sa na ďalší tréning. 

shutterstock_701884420 (1)

5. Láska k plávaniu 

Či už plávanie milujete alebo si k nemu ešte len hľadáte cestu, verte, že to je jeden z najkomplexnejších športov, pri ktorom zapojíte svaly, o ktorých ste možno ani nevedeli, že ich máte. Ak ide o štýl alebo tempo, na to, aby ste svoje telo dostatočne zregenerovali, určite nemusíte uchvátiť plavčíka ani okolitých plavcov precízne zaplávaným štýlom či výdržou. Aj pri rekreačnom tempe plávania perfektne uvoľníte všetky svaly a telo necháte vydýchnuť. 

6. Pravidelný strečing

Či už do svojho pohybového plánu pravidelne zaraďujete lekcie zumby, volejbalu alebo klasické posilňovanie vo fitku, pravidelný strečing by v ňom nemal chýbať. "Dynamický strečing by mal byť neoddeliteľnou súčasťou začiatku každého tréningu. Pripravíte tým svaly na akýkoľvek druh fyzickej záťaže, čím predídete zraneniam a zvýšite výkonnosť samotného tréningu," hovorí osobný tréner Dominik Trkan. Pri cvičení vo fitku cvičte statický strečing medzi sériami len veľmi krátko. "Po kvalitnom výkone by mali byť svaly dostatočne unavené, takže na strečing nie je sila ani energia," dodáva Dominik Trkan.

_DSC8458

7. Lekcia jogy 

Ak cítite, že potrebujete po náročnom dni ubrať a nemáte príliš veľa energie na poskakovanie na divokej tanečnej lekcii ani silu na zdvíhanie činiek, vyskúšajte lekciu jogy. Tak isto, ako existuje množstvo druhov masáží, objavíte nespočetné množstvo druhov jogy na rôznych úrovniach, a to pre úplných začiatočníkov až po cvičenie pre zaprisahaných jogínov. Pri joge dokonale ponaťahujete celé svoje unavené telo a pravidelnými lekciami, na ktorých si možno časom vypestujete zdravú závislosť, budete postupne zvyšovať flexibilitu vlastného tela. Joga navyše zabečí skvelú relaxáciu pre vašu myseľ aj dušu

8. Spestrite a odľahčite jedálniček

Dlhodobo dodržiavaná kvalitná strava je asi najväčším kľúčom k fyzickej aj psychickej pohode, pretože známy slogan „ste to, čo jete“ naozaj platí. „Spestrite si jedálniček dostatočným množstvom najrôznejšej zeleniny a ovocia. Zabezpečíte tým telu dostatok vitamínov. Zároveň ho vyskúšajte odľahčiť výmenou klasických príloh za cestovinyryžu z konjaku, ktoré majú minimum kalórií, a pritom vás dokonale zasýtia,“ hovorí výživová poradkyňa Slim Pasty, Monika Rychlovská Tělupilová. Slim Pasta je hitom posledných mesiacov, vhodná pri redukcii jedálnička, pre osoby s prediabetom alebo diabetikov počas diétneho stravovania, celiatikov či osoby s intoleranciou na laktózu.