Skvelé cestoviny nielen pre diabetikov

Diabetom (teda cukrovkou) trpí po celom svete množstvo ľudí a ich počet každoročne rastie. Podľa medzinárodného zdravotného inštitútu má približne 34 % dospelých ľudí prediabetes a pokiaľ sa toto ochorenie nebude liečiť, tak u 37 % ľudí s predcukrovkou sa môže vyvinúť cukrovka 2. typu v nasledujúcich 4 rokov. V súčasnosti sú riziká spojené s touto chorobou väčšie, pretože ľudia ňou trpiaci sú náchylnejší k horšiemu priebehu ochorenia Covid 19.

do článk

Veľká väčšina cukrovkárov trpí diabetom typu 2, ktorý je spájaný s nadváhou a obezitou (až 90 % ľudí s diabetom typu 2 je obéznych). Je jasné, že za obezitou a nadváhou stojí nezdravý životný štýl. Málo pohybu, nevhodne vyberané jedlá, prejedanie sa, príliš veľké množstvo sacharidov v strave, stres. To všetko vedie k priberaniu na váhe. Predchádzať diabetu je vždy o dosť ťažšie ako bojovať so samotnou chorobou.

Na vine môže byť aj dedičnosť

Máte v rodine diabetika? Ak áno, zbystrite. Oba druhy diabetu sú totiž dedičné. Nie je, samozrejme, jasne dané, že ak trpel váš rodič týmto ochorením, budete sa ním trápiť aj vy. Predispozície však máte. Je preto dôležité, aby ste si dávali pozor na to, čo jete. Nájdite si jedlá, ktoré vášmu telu pomôžu pri detoxikácii, zostať vo forme, ale zároveň nehladovať. Patria medzi nich (na Slovensku menej známe) cestoviny z konjaku. Na rozdiel od tých bežných cestovín sú takmer bez kalórií, neobsahujú sacharidy, soľ ani tuk.

Konjakové prílohy v BIO kvalite

Úprava stravovacích návykov je jedným z prvých krokov pri predchádzaní a liečbe diabetu. Výber vhodných potravín v spolupráci s vaším diabetológom sú základom úspechu. Konjakové prílohy Slim Pasta sú typické vysokým obsahom prírodnej, vo vode rozpustnej, vlákniny glukomanan, ktorá vás skvelo zasýti. Vďaka tomu dochádza k spomaleniu vstrebávania rozložených sacharidov zo stravy, čo vedie k minimálnym výkyvom hladiny cukru v krvi. Ako jediné na trhu sú navyše v BIO kvalite. Môžete si vybrať celkovo zo 6 druhov cestovín či obľúbenej ryže.

Ako je to so zaradením Slim Pasty do stravovacieho plánu v prípade prediabetu, diabetickej diéty či v situácii, keď užívate diabetické lieky alebo inzulín?

Slim Pasta a prediabetes či diabetická diéta

Máte vyššiu hladinu cukru v krvi, ale lieky brať nemusíte? Dodržiavajte diabetickú diétu, obmedzujete cukor a strážite si sacharidy? V takom prípade sú pre vás konjakové prílohy Slim Pasta, ktoré obsahujú minimu sacharidov alebo sú úplne bez nich, ideálnou súčasťou jedálnička. Môžete ich konzumovať úplne bez obáv. Nahraďte nimi ideálne 1 až 2 prílohy denne tak, aby ste stále dodržali pravidlá nastavené vo vašej diabetickej diéte. Dobrou správou je, že prediabetes je na rozdiel od cukrovky liečiteľný a vyliečiteľný. Ak prediabetik včas nezmení svoj životný štýl, objaví sa uňho cukrovka.

Slim Pasta a diabetes pri užívaní liekov, inzulínu či pri ich kombinácii

Ste v štádiu, že sa už na diabetes liečite? Aj v tomto prípade môžu byť konjakové prílohy Slim Pasta, ak sa s nimi naučíte správne pracovať, vhodnou súčasťou vášho jedálnička.

„Vďaka obsahu glukomananu pomáhajú predchádzať veľkým výkyvom cukru v krvi. Dôsledne si však strážte váš denný príjem sacharidov a ich rozloženie v strave počas dňa tak, ako to máte odporúčané od vášho lekára alebo diabetológa,“ radí výživová poradkyňa Monika Rychlovská Tělupilová. Ak by ste sacharidov prijali príliš málo, hrozí vám výrazné zníženie cukru v krvi, a teda aj hypoglykémia.

3 rady pre diabetikov

➜  Ak sa s konjakovými prílohami ešte len zoznamujete, konzumujte ich spočiatku raz denne. Merajte si pomocou glukometra hladinu cukru v krvi a čoskoro zistíte, ako vaše telo s konjakom spolupracuje.

➜  Vyhnite sa konzumácii konjakových príloh vo večerných hodinách a zaraďte ho skôr počas dňa. Predídete tak prípadnému prílišnému zníženiu cukru v krvi v priebehu noci či rána a následnej hypoglykémii.

➜  Počúvajte svoje telo. Zmenu jedálnička vždy konzultujte s vaším ošetrujúcim lekárom, diabetológom či nutričným terapeutom so špecializáciou na diabetológiu.

Čo je diabetes

Diabetes mellitus (cukrovka) je súhrnný názov pre niekoľko ochorení, ktorých spoločným menovateľom je zvýšená hladina cukru v krvi (hyperglykémia). Príčinou cukrovky je neschopnosť organizmu produkovať alebo využívať hormón inzulín. Môžete sa stretnúť s týmito druhmi diabetu:

●      Diabetes 1. typu – stav, kedy organizmus neprodukuje žiadny vlastný inzulín, preto je spojený s jeho celoživotným podávaním. Najčastejšie vypukne v detskom veku alebo u dospievajúcich osôb.

●      Diabetes 2. typu – stav, kedy telo inzulín produkuje, ale nedokáže ho z rôznych dôvodov správne využívať. Často sa objavuje v strednom a vyššom veku. Jeho vznik môže okrem vrodenej predispozície podporiť aj nadváha, nedostatok pohybu či stres.

●      Tehotenský (gestačný) diabetes – je špecifická porucha metabolizmu, ktorá sa prejaví po prvý raz práve v období tehotenstva. Po pôrode vo väčšine prípadom úplne zmizne.

●      Špecifické typy diabetu – môžu sa objaviť v dôsledku užívania niektorých liekov alebo pri určitých ochoreniach.  

Urobte 4 zmeny v životnom štýle a cukrovka nemá šancu

1. Zdravá, racionálna strava 

2. Schudnite, ak máte nadváhu

3. Denne si doprajte pravidelný pohyb

4. Dodržiavajte liečbu a pravidelné kontroly u lekára

Tip: po konzultácii s vaším lekárom môžete pri diabete konzumovať aj Slim Pasta prílohy bez nálevu či nízkokalorické dresingy s minimom sacharidov.