Tajomstvo glykemického indexu

Ak sa zaujímate o zdravú stravu a riešite jedálniček, pravdepodobne ste sa už stretli v súvislosti s jednotlivými potravinami s pojmom glykemický index. Čo sa pod týmto názvom skrýva, na čo si dávať pozor a čo pre nás nižšia alebo vyššia hodnota glykemického indexu môže znamenať? Glykemický index (GI) je hodnota, ktorá vyjadruje rýchlosť vstrebávania jednoduchých cukrov z tráviacej sústavy do krvi, kde sa následne využívajú. Čím vyššia je hodnota GI potraviny, tým sa jednoduché cukry vstrebávajú ochotnejšie. Vysoký glykemický index nie je pre naše telo úplne najvhodnejší.

shutterstock_160203056

Ako to celé funguje?

Náš organizmus má mechanizmus, ktorým sa vyrovnáva so zvýšenou hladinou cukru v krvi – jednoducho vyplaví hormón inzulín, ktorý jeho hodnotu opäť zníži. Lenže tento spôsob regulácie hladiny cukru v krvi nie je úplne presný, preto sa stáva, že pri veľmi prudkom zvýšení hladiny cukru v krvi dôjde následne k jeho extrémnemu poklesu, ktorý sa prejaví pocitmi hladu, nervozitou a chuťou na sladké. To má za úlohu krvný cukor vystreliť opäť späť hore. Tým sa roztáča začarovaný kruh, v ktorom lieta hladina cukru v krvi ako na horskej dráhe. „Sledovanie glykemického indexu potravín je nevyhnutné predovšetkým u ľudí trpiacich diabetom, ale veľmi vhodné aj u ľudí, ktorí chcú žiť zdravo alebo začali redukčnú diétu. Vďaka tomu človek dostane svoj hlad a chute pod väčšiu kontrolu a bude omnoho príjemnejšie a efektívnejšie chudnúť,“ hovorí Monika Rychlovská Tělupilová, výživová poradkyňa Slim Pasta.

Vysoký či nízky GI?

Potraviny s nízkym GI sú potraviny s indexom 55 a nižšie. Radíme medzi nich predovšetkým zeleninu, mliečne výrobky, strukoviny, orechy, mäso a vajcia. Uprostred sú potraviny s hodnotou GI medzi 56-69. Sem patrí celozrnné pečivo, celozrnné obilniny a ovocie. Na opačnej strane stupnice sú potraviny s vysokým GI, ktoré vykazujú hodnoty nad 70 a veľakrát ešte vyššie. Zástupcovia takých potravín sú napríklad pivo, chipsy, popcorn, sladké nápoje a iné sladkosti. Patria sem predovšetkým tie potraviny, ktoré vnímame ako menej zdravé, a hlavne po ich konzumácii dochádza k rýchlemu nárastu glykémie.

Úprava jedla hrá rolu

Celé je to však ešte trochu komplikovanejšie. Hodnoty výsledného GI sú ovplyvnené množstvom ďalších faktorov. Jedným z nich je úprava jedla. Napríklad ľahko rozvarené cestoviny majú vyšší GI, ako cestoviny pripravené „al dente“. Všeobecne teda platí, že čím viac vlákniny a menej tepelnej úpravy, tým lepšie. „Je potrebné zdôrazniť, že hodnota GI potravín je jednou z pomôcok na ceste k zdravšiemu životnému štýlu. Okrem nej by sme však mali myslieť aj na vhodné tuky, adekvátny príjem bielkovín, a vôbec, na vyvážený pomer makro a mikro živín,“ uzatvára Monika Rychlovská Tělupilová.