Triky, ako si užiť dovolenku a nepribrať

Čas letných dovoleniek sa blíži. Chystáte sa aj vy na pár dní odpočinku, ale máte obavy, že nebudete mať jedálniček pod kontrolou? Nenechávajte to, čo jete na dovolenke na náhodu. Inšpirujte sa našimi tipmi, ako si udržať váhu aj počas dní voľna. Stačí venovať príprave trochu času a úspech je zaručený.

shutterstock_387610156

1. Hlavne bez stresu

Na prvom mieste majte hlavne svoju pohodu v letných dňoch voľna. Veď slovo dovolenka je odvodené od slovného spojenia „dovoliť si“. Ak sa vám naskytne napríklad možnosť ochutnať lokálnu špecialitu, ktorú ste nikde inde nevideli, nebráňte sa tomu a s chuťou si užite nové gurmánske zážitky. Naučte sa aj do budúcnosti brať bežné kalorické jedlá ako súčasť svojho jedálnička. Dávajte si však pozor na rovnováhu. Ak viete, že za sebou máte zdravé a vyvážené raňajky a pred sebou dokonalú večeru, vaše telo vám váš „hriešny“ obed rado odpustí.

2. Pozor na zdravé kalórie

Už sa tešíte na to, keď si dáte ovocie, ktoré bude mať omnoho intenzívnejšiu chuť ako to naše? Ako viete, ovocie je plné cukru a význam cukru je predovšetkým v doplnení energie. Doprajte si preto ovocie hlavne v tej časti dňa, keď viete, že je ešte šanca cukry spáliť. Ovocné raňajky, kedy máte ešte celý deň pred sebou, je preto úplne v poriadku. A ak práve na pláži pokukujete po ovocnom smoothie, urobte so svojím telom dohodu. Za to, že si doprajete peknú dávku cukru, použite dodanú energiu napríklad na doplávanie k niekoľkým bójkam a späť.

3. Pohyb aj pre leňochov

Ak máte v pláne aktívnu dovolenku, máte vyhraté. Pravdepodobne na dovolenke necháte aj nejaké to kilo. Ak však plánujete plážovú dovolenku a tešíte sa na to, že jednoducho nebudete robiť nič, využite aspoň výhody, ktoré pláž a more ponúkajú. Vedeli ste, napríklad, že chôdzou v piesku spálite viac kalórií ako bežnou chôdzou? Ak navyše prechádzate aj vodou, je potrebné vydať na chôdzu ešte omnoho viac energie. Aj krátka prechádzka za účelom zbierania mušlí sa preto vyplatí. Nezabudnite, že kalórie spálite aj pri rekreačnom plávaní. A to na odpočinkovej dovolenke vynechá málokto.

4. Pozor na alkohol

Rovnako ako pri výbere jedla nájdete aj medzi alkoholickými nápojmi vhodné a menej vhodné varianty alkoholických nápojov. Vyberajte si preto dôsledne. Ak ste milovníkom vína, je pre vás suché víno najlepším variantom. Dvoma decilitrami sladkého vína prijmete 9 g cukru a viac, kým pohárikom suchého vínka prijmete 0,8 g cukru. Ak dávate prednosť pivu, môžete si vybrať tzv. nízkosacharidové, obvykle označené ako dia pivo. Takéto pivo obsahuje priemerne 4 g cukru v jednom pollitri. Majte však na pamäti, že aj keď si vyberiete odľahčený variant neznamená to, že môžete piť bez obmedzenia.

5. Buďte pripravení

Nepredpokladajte, že na výlete stretnete len zdravé občerstvenie. Niekedy nemusíte stretnúť dokonca žiadne. Nezabudnite si preto dať do batohu nízkokalorické ovocné pyré alebo proteínové low carb tyčinkylahodné low carb sušienky. Ak budete mať možnosť si niekde jedlo zohriať, určite si pribaľte na dovolenku niektoré z hotových nízkokalorických jedál, ktoré vás dokonale zasýtia.

Krásnu dovolenku.