5 praktických tipov, ako sa zbaviť tuku

Zaručených spôsobov, ako sa zbaviť tuku, nájdete na internete stovky. Otázkou je, či sú efektívne a udržateľné. Napriek tomu je cesta k menším tukovým zásobám možno jednoduchšia, ako si myslíte. Premýšľajte nad stravou, pridajte pohyb a vykročte ak k zdravšiemu životnému štýlu. Inšpirujte sa našimi tipmi, ako nehladovať, a napriek tomu dosiahnuť menšiu konfekčnú veľkosť.

 shutterstock_116440276 (1)

Obmedzte sacharidy

Zníženie percenta tuku v tele priamo súvisí s obmedzením príjmu sacharidov, predovšetkým tých jednoduchých, ktoré sú známe ako rýchle cukry. Nájdete ich hlavne v sladkých jedlách, cukrovinkách, sušienkach, sladkom pečive alebo čokoláde. Zložené (inak povedané komplexné) sacharidy sú bohaté hlavne na vlákninu. Patria sem ovsené vločky, strukoviny, celozrnné cestoviny alebo hnedá ryža. Pozor, je rozdiel medzi nízkosacharidovou a nízkotučnou diétou! Kým pri diéte s nízkym príjmom sacharidov môžete jesť do pocitu sýtosti, nízkotučná diéta je spojená s drastickým znížením celkového množstva prijímaných kalórií, teda s pocitom hladu.

 

Ako sa zbaviť tuku pomocou bielkovín, tukov a zeleniny?

Ak chcete schudnúť tuk, obohaťte každé vaše jedlo o potraviny bohaté na vlákninu a zeleninu s nízkym obsahom sacharidov, ako je napríklad brokolica, karfiol, špenát, kel, kapusta, mangold, hlávkový šalát alebo uhorka. Automaticky tak znížite príjem sacharidov a telo začne brať energiu z tukov. Medzi najlepšie zdroje bielkovín patrí mäso, ryby a plody mora alebo vajcia. Dostatočný príjem bielkovín je pri chudnutí zásadný. Pomáha zrýchliť metabolizmus a predlžuje pocit sýtosti.

 

Jedzte zdravé tuky

Nebojte sa jesť tuky. Medzi tie zdravé, ktoré by ste do jedálnička mali určite zaradiť, patrí olivový a kokosový olej, maslo či orechy. Pri nedostatku sacharidov a zdravých tukov zároveň budete hladní, čo je recept na zaručený neúspech.

 

Zaraďte do jedálnička konjakové prílohy

Máte radi prílohy? Zo svojho jedálnička ich nemusíte vyradiť. Stačí ich len vhodne nahradiť. „Ideálne je zaradiť do stravovacieho plánu prílohy z konjaku. Dokonale vás zasýtia a vďaka ich veľmi nízkej energetickej hodnote vám pomôžu znížiť množstvo prijímaných sacharidov,“ popisuje výživový poradkyňa Monika Rychlovská Tělupilová. Okrem toho sú bohatým zdrojom vlákniny glukomanan, ktorá má blahodarný vplyv na celkové zdravie, zaistí pocit sýtosti a preukázateľne pomáha znižovať hmotnosť.

 

Pridajte pohyb

Pravidelný pohyb je pre zdravý životný štýl kľúčový. Pravidelným cvičením si budujete svalovú hmotu, vďaka ktorej deň za dňom spaľujete viac kalórií. Okrem toho, pohyb pomáha udržať dobrú náladu, ktorá je pre dobré zdravie nevyhnutná. Aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky pri zbavovaní tuku sa odporúča kombinovať posilňovanie s kardio cvičením. Ideálne je zaradiť do cvičebného plánu rýchlu chôdzu, beh alebo jazdu na bicykli a doplniť o posilňovacie cvičenia. Zaradiť môžete aj jogu, ktorá vám pomôže uvoľniť celé telo, upokojiť myseľ a posilniť svaly chrbta a brucha, ktoré bývajú často ochabnuté.