Probiotiká – mikrosvet vášho tela

Črevné baktérie, probiotiká, „priateľské“ symbiotické mikróby. To je len stručný príklad termínov, ktoré rezonujú svetom medicíny, farmácie, ale aj laickým svetom spotrebiteľov. Čo vlastne probiotiká sú a načo slúžia?

shutterstock_647537386 (1)

Probiotiká patria do skupiny mikroorganizmov, ktoré prospievajú nášmu zdraviu. Ide o baktérie, ktoré nám pomáhajú udržať zdravú črevnú mikroflóru. Reklamy na jogurty a ďalšie kyslomliečne nápoje v nás zanechávajú dojem, že všetko, čo obsahuje baktérie mliečneho kvasenia, by malo byť zdravé. Ako to s tými organizmami, ktoré voľným okom neuvidíte, v skutočnosti je?

Imunomodulačný účinok alebo imunita predovšetkým

V popredí záujmu vedcov je dokázať súvislosť medzi správnym osídlením čriev priateľskými baktériami a obranyschopnosťou. Mnohé vedecké štúdie potvrdzujú pozitívny vplyv probiotických baktérií na imunitu hostiteľa a veľkým trendom v tejto súvislosti je slovné spojenie „posilnenie imunity“. Probiotiká pôsobia na imunitný systém nielen v zmysle jeho posilnenia, ale zároveň tlmia silné obranné reakcie, ktoré generujú v našich telách zápalové procesy a s tým súvisiace následné problémy. Stabilizácia imunity probiotikami je preto kľúčová a veľmi potrebná.

Probiotiká osídľujú črevný trakt, preto ich súvislosť so zdravím našich čriev (vo všeobecnejšej rovine s trávením) je úplne jasná. Často sa stáva, že predovšetkým vplyvom stravy a životného štýlu všeobecne, nie je črevná mikroflóra ideálne regenerovaná, a preto je potrebné črevné baktérie systematicky dopĺňať.

Strava alebo suplementy

Aké probiotiká sú najlepšie a v akých potravinách ich nájdete? Ak preferujete príjem probiotík zo stravy, konzumujte predovšetkým jogurty obohatené o tzv. živé kultúry. Ich pomenovanie Lactobacillus acidophilus alebo Bicfidobacterium bifidus nájdete v zložení výrobku. Vhodný je kefír, kyslá kapusta, acidofilné mlieko, bryndza, cmar alebo napríklad tempeh. Ďalším skvelým spôsobom, ako zaradiť probiotiká do jedálnička je príprava domáceho mliečneho či vodného kefíru, kombuchy alebo kyslej zeleniny. Probiotiká môžete dopĺňať aj kvalitným suplementom. Medzi najvhodnejšie patria enterosolventné kapsule, vďaka ktorým sú symbiotické mikroorganizmy dopravené priamo na miesto určenia, teda do čriev, ale nie sú vystavené prostrediu žalúdočných kyselín a enzýmov, ktoré by ich mohli znehodnotiť.

Nezabudnite aj na prebiotiká

Rovnako dôležité ako dopĺňanie probiotík je aj dopĺňanie prebiotík. Ide v podstate o nestráviteľnú zložku stravy, ktorá sa nachádza predovšetkým vo vláknine na báze oligosacharidov. Tieto prebiotiká predstavujú „potravu“ pre probiotické baktérie a vytvárajú vhodné podmienky pre ich správny rast a aktivitu.

 

ODBORNÉ OKIENKO:

4_Slim Pasta_výživová poradkyně Monika Rychlovská Tělupilová

„Vedeli ste, že konjakové prílohy Slim Pasta pôsobia ako prebiotikum? Vláknina glukomanan obsiahnutá v týchto prílohách „kŕmi“ spriatelené črevné baktérie, znižuje zápchu a prečisťuje črevá. Náš vnútorný mikrosvet je zaujímavý, stále ešte málo prebádaný a zdá sa, že pomerne zložitý. Jediné, čo je možné s istotou odporučiť je to, že sa vyplatí oň starať,“ hovorí výživová poradkyňa značky Slim Pasta Monika Rychlovská Tělupilová.