Potraviny pre ploché bruško

To, ako vyzeráte, je z veľkej časti odrazom toho, ako sa cítite. Jesť a cvičiť podľa nejakých odporúčaní a tabuliek môže byť síce fajn, ale omnoho dôležitejšia je duševná rovnováha a psychická pohoda. Práve to sú najlepší pomocníci pre dosiahnutie želaných výsledkov. Ak vaše odhodlanie spojíte s tými správnymi potravinami, výsledok na seba nenechá dlho čakať. My sme pre vás tento raz pripravili potraviny, ktoré je ideálne zaradiť do jedálnička, ak pracujete na svojom plochom brušku.

shutterstock_1954176928 (1)

KEL: má veľmi málo kalórií, a pritom je vysoko výživný. Obsahuje množstvo nutrične významných látok. Nájdete v ňom vitamíny A, B1, B2, C a E, ale aj veľa minerálov. Kel je bohatý na vápnik, železo, draslík a oxidanty. Má priaznivý vplyv na zažívacie ústrojenstvo, pomáha odstraňovať zápchu, čistí črevá a podporuje odvodnenie, vďaka čomu sa budete cítiť štíhlejší.

UHORKA: viac ako 90 % jej obsahu tvorí voda, čím sa uhorka stáva jednou z najmenej kalorických potravín na našom zozname. V jednej väčšej uhorke je približne len 50 kalórií a obstojné množstvo vitamínu A a C, draslíka a železa. Navyše má glykemický index 0, čo z nej robí ideálnu potravinu pri diabete. Konzumácia uhoriek preto pomáha udržiavať vyrovnanú hladinu glukózy v krvi.

PARADAJKY: sú ďalšou skvelou zeleninou s veľmi nízkym obsahom kalórií. Približne 100 g čerstvých paradajok má len 19 kalórií, ošúpané dokonca len 9 kalórií! Silnou stránkou tejto zeleniny je vyvážená zmes minerálov a vitamínov. V prvom rade sú bohaté na draslík. O draslíku je známe, že pomáha telu s vysporiadaním sa so zvýšeným zadržiavaním vody. Zároveň obsahuje zinok, selén a ďalšie prvky, ktoré dokážu v mozgu regulovať pocit hladu tak, aby ste sa cítili skôr sýti. Ďalšou prednosťou paradajok (iba zrelých) je primeraný obsah vlákniny. Pozor! Kečup sa síce na prvý pohľad tvári ako rozomleté paradajky, ale v balení nájdete pravdepodobne viac cukru a prídavných látok ako cenných živín, ktoré vám táto zelenina môže ponúknuť v čerstvom stave.

BANÁNY: patria síce ku sladšiemu ovociu, ale aj napriek tomu vám môžu pomôcť k plochému brušku. Obsah cukru sa totiž zvyšuje ruka v ruke s dozrievaním. Kým zelený banán má cukor v porovnaní s ostatnými živinami v pomere 1:20, s postupným žltnutím banánu sa množstvo cukru výrazne zvyšuje. Siahnuť po nezrelšom banáne je tak v rámci diétneho režimu dobrá voľba. A to hneď z niekoľkých dôvodov. Po prvé, banány sú vhodným zdrojom vlákniny – jeden priemerný banán vám dodá približne 5 gramov vlákniny. Po druhé, banány obsahujú rezistentné škroby. Vďaka týmto dvom látkam sa po zjedení banánu cítite na dlhší čas zasýtení. Veľké množstvo pektínu v banánoch podporuje trávenie. Okrem toho sú banány plné draslíka, ktorý podporuje látkovú výmenu.

GRAPEFRUIT: obsahuje obrovské množstvo zdraviu prospešných látok. Vitamín C, horčík, vápnik, draslík, beta karotén a železo. Za typicky horkú chuť grapefruitu je zodpovedný antioxidant naringenin, flavonoid podporujúci chudnutie a posilňujúci zdravie. Grapefruitové jadierka pôsobia ako veľmi účinné prírodné antibiotikum, ktoré pomôže telu bojovať so zápalmi, vyrážkami či dokonca lupienkou. Pravidelná konzumácia grepu navyše znižuje obsah cukru v krvi, čím zmierňuje uvoľňovanie inzulínu.

BIELY JOGURT: obsahuje živé baktérie, ktoré podporujú trávenie. Vďaka nim sa zbavíte nafúknutého bruška. Jogurt dokáže byť neoceniteľným pomocníkom pri chudnutí. Telo z neho čerpá množstvo bielkovín, vápnika a fosforu. Svojimi probiotickými kultúrami navyše pomáha naštartovať správnu funkciu trávenia. Biely jogurt eliminuje nafukovanie. Dajte si pozor na ochutené jogurty, ktoré obsahujú väčšinou veľké množstvo cukru.

KURACIE MÄSO: kvalitné kuracie mäso je veľmi diétne a obsahuje množstvo bielkovín, takže je vhodné aj pri redukcii váhy. Vďaka svojej neutrálnej chuti je veľmi obľúbené. Pri samotnej príprave dbajte na dôkladnú tepelnú úpravu. Bohužiaľ, je to práve kuracie mäso, ktoré býva z času na čas infikované baktériami salmonely. Obmedzte rovnako aj solenie, naopak používajte bylinky, ktoré priaznivo stimulujú trávenie – napríklad fenikel.

KONJAKOVÉ PRÍLOHY: sú hitom posledných mesiacov. Obsahujú prírodnú, vo vode rozpustnú vlákninu glukomanan, ktorej kalorická hodnota je pre organizmus veľmi nízka. Preto sú vo veľkej miere využívané pri redukčných diétach, nadváhe a obezite. Konjakové prílohy Slim Pasta obsahujú len 9 kcal na 100 g a ich príprava je veľmi rýchla a nenáročná. Stačí len prepláchnuť, zmiešať s obľúbenými ingredienciami a môžete servírovať. Perfektne sa hodia k mäsu, rybám či zelenine a dokonale vás zasýtia.