Konjakové prílohy a deti

Prílohy vyrobené z rastliny konjak sú spájané predovšetkým so zdravým životným štýlom, redukciou hmotnosti, rýchlym varením alebo špeciálnym jedálničkom pri diabetických či bezlepkových diétach. Ich obľubu im zabezpečuje predovšetkým minimálny obsah kalórií, absencia cukru, tuku, lepku a soli. Konjakové prílohy sú preto všeobecne vnímané ako zdravá potravina. Ako je to však s ich zaradením do jedálnička detí? Je Slim Pasta vhodná aj pre deti?

Odpoveď na túto otázku sa u mnohých odborníkov i laickej verejnosti líšia. Pravdou je, že prílohy Slim Pasta majú veľmi nízke nutričné hodnoty a neobsahujú takmer žiadne makroživiny, ako sú sacharidy, tuky a bielkoviny. Sú preto u dospelej populácie vo veľkej miere využívané pri redukčných diétach. Pre deti je však veľmi dôležitá vyvážená strava a dostatočný prísun energie. Na prvý pohľad sa teda môže zdať, že je táto potravina pre deti nevhodná. Niektorí výživoví poradcovia deťom konjakové prílohy neodporúčajú, a to práve pre ich nízke nutričné hodnoty.

Na druhej strane sú známe ohlasy z radov rodičov, ktorí Slim Pastu bežne do jedálnička svojich ratolestí zaraďujú. Využívajú ju buď ako odľahčenú náhradu bežných príloh, ale aj u detí trpiacich nadváhou a obezitou, aby aspoň čiastočne znížili ich energetický príjem. Konjakové prílohy Slim Pasta sú zároveň bohatým zdrojom vo vode rozpustnej vlákniny glukomanan, ktorá zabezpečuje pocit sýtosti, bráni potrebe „dotlačiť sa“ a zaháňa chuť na sladké.

do textu (1)

Kalorická hodnota glukomananu je pre organizmus veľmi nízka. Práve preto je pri redukčných diétach, nadváhe a obezite taký obľúbený. Pre rozpustnú vlákninu je bežné, že vstrebáva vodu a zväčšuje svoj objem. Glukomanan má tieto účinky až extrémne silné, je totiž schopný nabobtnať až na úctyhodný 50-násobok svojej pôvodnej hmotnosti. Vďaka tomu vyvoláva, aj napriek svojmu zanedbateľnému energetickému obsahu, zreteľný pocit sýtosti v žalúdku a potlačuje hlad. Slim Pastu dosť často využívajú rodičia detí trpiacich cukrovkou. Neobsahuje totiž žiadny cukor a uvedená vláknina glukomanan má nielen priaznivý vplyv na chudnutie, ale zároveň znižuje cholesterol a pozitívne ovplyvňuje vstrebávanie cukrov a tukov v krvi. Vďaka obsahu tejto rozpustnej vlákniny v konjakových prílohách, dochádza po ich konzumácií k spomaleniu vstrebávania rozložených sacharidov zo stravy, čo bráni veľkým výkyvom hladiny cukru v krvi. Preto je konzumácia konjakových výrobkov pri diabete vhodná.

Ak sa rozhodnete svojmu dieťaťu zaradiť do jedálnička Slim Pastu, je potrebné pridať do zoznamu potravín aj zeleninu, mäso alebo ryby, aby vznikol nutrične vyvážený pokrm. Nemenej dôležité je dozerať pri konzumácii konjakových príloh na dostatočný prísun vody. Zároveň je potrebné dohliadnuť pri jedení na to, aby dieťaťu nezabehlo a prílohu nevdýchlo. Konečné rozhodnutie, či by ste mali zaradiť konjakové prílohy do jedálnička vašej ratolesti, je na každom z vás. Určite odporúčame, aby ste taký krok najskôr konzultovali s detským lekárom.