Chcete začať cvičiť doma? Vieme ako na to a máme pre vás video tréningy na problémové partie.

Domáce tréningy sú v súčasnosti na raketovom vzostupe a stávajú sa stále obľúbenejšími. Dôvody sú úplne jasné. Fitness centrá sú zatvorené, preto je potrebné sa uchýliť do náhradných priestorov -  našich domovov. Mnohým z nás to môže dokonca vyhovovať viac – zacvičíte si v súkromí a pohodlí domova, nemusíte sa starať o to, čo máte na sebe alebo ako vyzeráte v zrkadle vedľa zdatných športovcov. Čo je fajn hlavne vtedy, keď sa vo svojom tele cítite menej sebaistí a do posilňovne by vás kvôli tomu nikto nedostal. Ale ako správne cvičiť?

Krok 1: Definujte si svoje ciele a nastavte si pravidelnosť

Tento krok je často prehliadaný, ale je zásadný. Zamyslite sa nad tým, aké sú vaše ciele, čo chcete dosiahnuť a podľa toho si vyberte typ cvičenia. Existuje množstvo možností, ktoré môžete doma praktikovať, ako je kardio tréning, silový tréning, HIIT tréning, joga alebo pilates. Radi by ste do leta schudli 10 kíl, vytvarovali si paže, zvládli zabehnúť 5 km, získali väčšie svaly alebo sa chcete len viac hýbať? Ak si jasne stanovíte, čo chcete, výrazne vám to zjednoduší ďalšie kroky v celom procese príprav na domáce tréningy.

Nemala by vám chýbať aj správna motivácia, ktorá vaše úsilie podporí, a vďaka ktorej pri cvičení doma zotrváte – koniec koncov, robíte to pre seba. Nájdite si režim, ktorý bude najlepšie vyhovovať vašim potrebám a fyzickým schopnostiam. Naplánujte si pravidelný cvičebný rozvrh, v ktorom nepoľavíte. V domácom prostredí je totiž veľmi jednoduché odkladať cvičenie na „potom“. Myslite na to a vyvarujte sa tomu.

shutterstock_1660419709

Krok 2: Vytvorte si na cvičenie bezpečný priestor. 

Jedna vec je naplánovať si vybavenie domácej telocvične, úplne iná je vymyslieť, kde sa telocvičňa bude nachádzať. Vo chvíli, keď si vyberiete typ cvičenia, mali by ste mať odhad, koľko miesta budete potrebovať. Preto si vyberte priestor, ktorý zodpovedá vášmu plánovanému typu tréningu. Pri príprave tréningového miesta dbajte na svoju bezpečnosť a odstráňte všetky potenciálne nebezpečné predmety.

Krok 3: Vyberte si vybavenie na cvičenie. 

Tento krok do značnej miery závisí od predchádzajúcich krokov, pretože vybavenie na domácu telocvičňu sa bude značne líšiť v závislosti od vášho konkrétneho cieľa, veľkosti priestoru, ktorý môžete doma využívať a typu cvičenia, ktoré ste si vybrali. Ak nemáte dostatok priestoru alebo sa vám nechce do pomôcok investovať, vedzte, že cvičiť môžete aj na malom priestore s vlastnou váhou.

shutterstock_1727109868

Krok 4: Pustite sa do toho!

Teraz, keď viete, čo chcete dosiahnuť a máte priestor aj pomôcky, je čas na to najdôležitejšie: cvičenie! Cvičiť môžete sami alebo podľa inštruktážnych videí na internete, kde je inšpirácia nekonečná. Pozornosť venujte správnej technike, dýchaniu, a zároveň nezabudnite počúvať vlastné telo. Cvičenie by vás rozhodne nemalo bolieť!

Pozrite sa na cvičebné videá našej ambasádorky Hanky Kynychovej, ktorá vám ukáže, ako posilniť problémové partie. 

Držíme palce!